كيكانه

طرز تهيه كيك وانيلي ساده

در اين مطلب قصد داريم طرز تهيه يكي از ساده‌ترين و رايج‌ترين انواع كيك‌ها را آموزش دهيم. كيك وانيلي ساده پرطرفدارترين كيك خانگي به حساب مي‌آيد كه بسياري از خانم‌ها با طرز پخت آن آشنايي دارند. شما هم اكنون قادر هستيد با تكيه بر آنچه كه در دوره مباني پخت كيك فرا گرفته‌ايد، اين كيك ساده را به راحتي و با بالاترين كيفيت بپزيد. تصميم گرفتيم كه به عنوان اولين آموزش وبسايت كيكانه، طرز تهيه كيك وانيلي ساده را خدمت شما عزيزان ارائه كنيم.

مواد اوليه

3 پيمانه                 آرد كيك
1 قاشق غذاخوري   بيكينگ پودر
1/2 قاشق چايخوري نمك كوشر (منظور همان نمكي است كه كمي از نمك معمولي دانه درشت‌تر است و براي مزه دار كردن غذاي در حال طبخ استفاده مي‌گردد.)
1 پيمانه                 كره ذوب نشده، در دماي اتاق
1/4 2 پيمانه           شكر
5 عدد                    تخم مرغ بزرگ، در دماي اتاق
2 قاشق چايخوري    وانيل خالص
1 پيمانه                 شير

روش پخت كيك وانيلي ساده

در ابتدا به اين نكات توجه نماييد. البته همه دوستاني كه دوره مباني كيك را تا پايان فصل دوم مرور كرده باشند، علاوه بر اين نكات بر ديگر ترفندهاي مهم و موثر، تسلط كامل دارند. در صورت تمايل مي‌توانيد با پيگيري دوره، به صورت كاملا رايگان مباني كيك پزي را فرا گيريد. اين آموزش به عنوان پروژه فصل دوم اين دوره ارائه شده است.

 • در پخت اين كيك‌هاي ساده خانگي سعي كنيد از كمك كودكانتان استفاده كنيد و آنها را هم در لذت پخت كيك شريك كنيد.
 • سعي كنيد كيك را بيش از دو روز نگه نداريد.
 • كيك را بعد از اينكه كاملا سرد شد، در يك پوشش پلاستيكي و يا سلفون بپيچانيد و آن را در دماي اتاق نگهداري كنيد.
 • در صورتي كه هنوز آموزش اندازه‌گيري مواد كيك را نخوانده ايد، ابتدا آن را بخوانيد تا با اصطلاحات و تكنيك‌هاي اندازه گيري آشنا شويد. علاوه بر مرور جلسه چهارم، مطالعه جلسات تبديلات واحدهاي اندازه گيري و واحدهاي اندازه گيري در كيك پزي و تبديلات آنهادوره نيز يك بار براي هميشه ابهامات شما را در مورد اندازه‌گيري وزن در شيريني پزي، مرتفع مي‌كند.
  حالا وقت شرح روش تهيه كيك است. نكاتي را كه در جلسه اول دوره مطرح كرديم فراموش نكنيد. چگونگي خواندن يك دستور پخت، خود يك مهارت است.
 1. ابتدا فر را با دماي 350 درجه فارنهايت گرم كنيد. توصيه مي‌كنيم از يك ظرف عميق (حدود 5 سانتي‌متري) براي پخت كيك درون فر استفاده كنيد. بهتر است كه از كاغذهاي براق و مخصوص كيك پزي نيز بهره ببريد. كاغذ را چرب كنيد و به كف ظرف نيز كمي آرد بپاشيد. كاغذ را كاملا درون ظرف قرار دهيد به شكلي كه كف و جداره‌هاي آن را بپوشاند. اضافات آن را نيز ببريد. در صورت در دسترس نبودن كاغذ مخصوص نيز نگران نباشيد. صرفا كف ظرف را چرب كنيد و روي آن كمي آرد بپاشيد. خمير كيك را به همين صورت درون ظرف خواهيم ريخت. آموزش كامل آماده‌سازي ظرف كيك (پن) در جلسه سوم دوره ارائه شد.
  طرز تهيه كيك وانيلي ساده-گام اول
 2. آرد، بيكينگ پودر و نمك را تركيب كنيد.
  طرز تهيه كيك وانيلي ساده-گام دوم
  كره و شكر را نيز در يك كاسه بزرگ و به وسيله يك همزن برقي مخلوط نماييد. هم زدن اين دو را تا جايي كه مخلوط نرم شود و به رنگ روشن درآيد ادامه دهيد.
  طرز تهيه كيك وانيلي ساده-گام سوم
  تخم مرغ‌ها را يكي يكي اضافه نماييد. هر بار كه تخم مرغ را داخل مايع مي‌شكنيد كمي هم بزنيد. سپس وانيل را نيز با تركيب مخلوط كنيد. مواد ماليده شده به جداره‌هاي ظرف را تميز كرده و آنها را نيز در عمليات هم زدن دخالت دهيد.
  طرز تهيه كيك وانيلي ساده-گام چهارم
  حال نوبت اضافه كردن تركيب آرد است. ابتدا نيمي از اين تركيب را اضافه كنيد و با سرعتي كم هم زدن را ادامه دهيد تا جايي كه تركيب صرفا مخلوط شود. شير را اضافه كنيد. تا جايي كه مخلوط كاملا به هم آميخته و يك دست شود هم بزنيد. سپس باقيمانده مخلوط آرد را اضافه نماييد و باز هم با سرعتي كم و فقط در حدي كه مواد آرد در مايع مخلوط شود هم بزنيد. در صورتي كه هنوز رگه‌ها يا توده‌هاي آرد را مي‌بينيد هم زد را متوقف كنيد. اين رگه‌ها را با استفاده از يك قاشق به جداره‌هاي ظرف فشار دهيد تا از بين بروند و سپس مخلوط كردن نهايي را انجام دهيد تا جايي كه همه مواد مخلوط و يك دست باشند.
 3. خمير كيك را با توجه به نكات عنوان شده در مورد 1، درون ظرف فر يا قالب مد نظرتان بريزيد. توجه داشته باشيد كه اگر ظرف شما براي ميزان خمير آماده شده كوچك است، از ظرف‌هاي بيشتري استفاده نماييد.
  طرز تهيه كيك وانيلي ساده-گام چهارم
  ظرف را در وسط فر قرار دهيد. متوسط پخت اين كيك 35 دقيقه است. براي تست پخت كيك، خلال دنداني را در قسمت‌هاي مياني كيك فرو كنيد، در صورتي كه تميز بيرون آمد كيك شما آماده است.
  طرز تهيه كيك وانيلي ساده-گام ششم
 4. كيك را در ابتدا به مدت 10 دقيقه با ظرف خودش در جاي مناسب قرار دهيد تا كمي خنك شود. پس از آن كيك را به ظرف مناسبي انتقال دهيد تا كاملا خنك گردد.
  طرز تهيه كيك وانيلي ساده-گام نهايي
  در صورتي كه در طرز تهيه اين كيك، تفاوت‌هايي را با روش كار خود يا ديگران مشاهده نموده‌ايد تعجب نكنيد. بسياري از ترفندهاي كليدي پخت كيك در آموزش‌هاي گوناگون ناديده گرفته مي‌شود. نكته كليدي در پخت كيكي با كيفيت مشابه كيك قنادي‌ها توجه به همين نكات و ترفندهاست. مي‌توانيد سوالات، نظرات و ابهامات خود را در پايان همين صفحه مطرح نماييد.

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ دى ۱۳۹۶ساعت: ۱۱:۲۹:۴۳ توسط:پريسا نعمتي موضوع: